utorok 6. januára 2015

Malé víťazstvá

Uf, ja fakt píšem 2 blogy za rok. Ale to je možno dobré. Ak chce niekto počuť viac toho, čo si myslím, môže mi napísať/zavolať. Rád o sebe rozprávam. Ale viem aj počúvať. A prebaliť dieťa. A uvariť halušky. A naladiť gitaru. Okej, stačí.
Toto totiž bude o tom, čo chcem v budúcom roku robiť inak. Možno to niekoho inšpiruje a možno mi niekto v júli povie "hej, pred polrokom si tvrdil niečo iné!" A kvôli obom možnostiam to má význam spraviť. Takže, aké sú moje #newyearresolutions ?

1. Na najbližších ľudí byť najmilší.

(Poznáte tie teórie typu "kamoš ti pozdraví "Čau, Janko" najlepší kamoši ti pozdraví "No to ti teda trvalo, tlsťoch.""? Čo je to za somarinu? Len preto, že najlepší kamoš vie, že to nemyslím vážne, ma to ospravedlňuje si z neho strieľať? A vôbec, kto by ti mal prejaviť lásku viac, než človek, čo ti je najbližší? No a čo, že som precitlivelý.)

2. Neriešiť koľko vážim.

(Nechcem žiť život, kde je moja hmotnosť/forma téma číslo 3 spoločných rozhovorov, hneď po Akosamáš? a Čonové?. Ideálne by bolo tento bod splniť schudnutím, ale aj keď nie, kašlem na to. Ivan Tásler je skoro súdok, ale sexappeal z neho srší, Am I right, ladies?)

3. Nelenivieť.

(Aktívne si prikazujem sa naschvál zdvihnúť a ísť po niečo, namiesto "Podáš mi prosím...?" Pokojne mi to pripomínajte do konca života a nič mi nepodávajte, nekupujte a nenoste.)

4. Nezačať piť kávu. 

(Áno. Presne tak.)

5. Hovoriť ÁNO na ponuky / výzvy.

(A nesedieť doma, keď ma volajú von, len preto, že sa mi nechce. A neodmietať niečo, len preto, že som z toho nervózny. Rásť. Posúvať limity. Tvoriť spomienky. Žiť tie okamihy.)

6. Viac tvoriť.

(Písať viac, na všetkých frontoch. Zainstagramovať aspoň jednu fotku mesačne, aj keď som asi najhorší fotograf Slovenska. Nahrať album na Soundlcoud. Konečne natočiť ten trailer na nejestvujúci film. Mať vlastnú výstavu. Prečítať milión kníh. A písať si všetky nápady.)

7. Neprestať si dávať predsavzatia. 

(Lebo každý nový deň znamená nový začiatok. A novú milosť. A novú možnosť byť lepším ako včera. Takže: nečítať internetové diskusie, naučiť sa variť boršč, na čsfd zhodnotiť každý film, čo uvidím, pracovať ako čašník, vidieť Európu, nejesť v noci, umývať si pravidelne zuby, coachsurfovať, odsťahovať sa z domu, naučiť sa hrať na klavíri, bicích, prečítať celú Bibliu, prežiť týždeň v lese, pobiť sa a vyhrať, nemíňať peniaze na somariny, nosiť vlastnú značku oblečenia, viac objavovať novú hudbu, milovať nepriateľov, byť verný v maličkostiach, mať motorku, hrať v divadle, dirigovať zbor, bojkotovať refresher.sk, propagovať (spisovnú) slovenčinu, viac snowboardovať, moderovať gdzn mgzn a byť v tom úžasný, blahoželať ľuďom na fb k narodeninám, každý deň sa niečo nové naučiť, vedieť rozoznávať tokaj podľa chuti, žiť rok v zahraničí a milión ďalších vecí.)

A zdá sa mi, že tie malé víťazstvá, ktoré sa rodia jeden večer z jedného malého rozhodnutia, ktoré potom ďalší večer zopakuješ, sú to, na čom záleží. Nie na veľkolepých celoročných plánoch a zoznamoch predsavzatí. Preto sa teším na dnešný večer. A na to prvé malé víťazstvo. 

Volajú ma Jay a toto je môj svet.


PS. Ak by ste sa náhodou pozastavili nad tým, že tu nie sú linky na žiadnu hudbu, ako doteraz, ozvite sa. Pošlem vám, čo práve počúvam.
4 komentáre:

 1. Akosamáš? a Čonové? - po otázniku nepatrí bodka, oprav si to, alebo si tam daj úvodzovky!

  má to číslovanie nejaký zmysel? je pre teba dôležitejšie nebyť kavopičom ako hovoriť áno na ponuky a výzvy? alebo neriešiť váhu je pre teba dôležitejšie ako tvoriť? Ak to nechceš riešiť, tak to tu ani nepíš, lebo ak si niekedy o pol roka prečítam tento blog, spomeniem si na to a na tvoju hmotnosť a budem uvažovať, či ešte možno riešiš hmotnosť, a možno sa ťa to niekedy opýtam keď ťa nááááhodou za ten rok niekde náhodne stretnem :)

  vidím tam súvis medzi bodom 5 a 1 a vlastne aj s 3kou. ak začneš chodiť von s blízkymi, kamarátmi atd aj takto im dáš najavo, že ti na nich záleží a ak sa ti niekedy nebude chcieť - bod 3 NELENIVIEŤ :-*

  bod 6 - ráta sa aj tento blog?

  bod 7 - milý priatel (bez ľ, šak som z bratisky nééé), máš presne 10 dní na to aby si mi na 30. narodeniny také prianie napísal, stvoril, hocičo (bod 3, 6 a 7), že sa z neho (hodí sa takéto slovo na tento blog?) doserem! a možme i ľubim vypiť - napr. cez skype :)) s tokajom alebo aj bez teba :))

  opatruj sa

  s pozdravom Máňa


  fotky musá byť, hlavne na instagrame, do toho idem s tebou, aj ten les je paradnistický! aj do toho idem s tebou

  P.S. Ľudevít a kol. autorov by boli na teba hrdí

  mám ťa rád kámo

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Úplne najviac sa stotožňujem s bodom č. 7 :-) štastný nový rok Jay! :-*

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jay, si pre mna inspiraciou! Velmi rada citam vsetko co napises... A obzvlast tieto tvoje predsavzatia! Su naozaj inspirativne a stotoznujem sa so vsetkym co si napisal (snad az na to "pobit sa s niekym") :)
  Prajem tebe, ale aj sebe a vsetkym ostatnym, aby sme mali dostatok sil uskutocnit taketo krasne a skvele predsavzatia! ;) Drz sa!

  OdpovedaťOdstrániť